فرش های مناسب برای مکان های مناسب

2963 نظرات

فرش های مناسب برای مکان های مناسب

فرش از نظر طرح و نقش و شکل ظاهری فرش و ابعاد و سایز آن به دسته های مختلف دسته بندی می شود. از نظر طرح که به لچک و ترنج، خشتی، و افشان که سه قالب اصلی فرش است دسته بندی می شود.

و از نظر شکل ظاهری و هندسی به شکل های مستطیل، دایره، بیضی و مربع بافته می شود.

و از نظر سایز که در انواع سایز بافته شده که رایج ترین آن 9 متری، 12متری و 6 متری است.

کاربری محیط و انتخاب فرش

در اینجا تاریخچه ی شکل گیری طرح های فرش را بررسی می کنیم. قبل از هرچیز این مطلب را تکرار می کنیم، که فرش های اکثر شهرهای ایران در سه قالب اصلی از لحاظ بافت طراحی می شوند. لچک و ترنچ ، افشان، خشتی از جمله ی اینهاست.

در دوران اشکانیان معماری منازل به گونه ای بود که اندرونی بیرونی طراحی می شدند. و طراحان از حیاط این منازل ایده گرفته و از عناصری که در حیاط مشاهده می کردند در خلق طرح استفاده می کردند.

به طور مثال حیاط منازل قدیمی از یک حوض در وسط منزل و باغچه هایی در اطراف آن تشکیل شده است. و ساختمان دور تا دور آن کشیده شده است.

در فرش نقشی در قالب هندسی دایره یا بیضی در وسط فرش وجود دارد که به آن ترنج فرش گویند، و در گوشه ها نقشی با فرم هندسی مثلث قائم الزاویه وجود دارد که به آنها لچک گویند .و حاشیه ای دورتادور فرش قرار می گیرد. در متن فرش نیز گلهایی به صورت افشان تکرار می شود که اشاره به باغچه های پر گل آن حیاط ها دارد.

این گونه فرش ها موسوم به لچک و ترنج به معماری زمان اشکانیان بر می گردد.

 

بعد از گذر زمان و تغییر فرم معماری حوض ها از مرکز خانه ها حذف شد و به باغ و باغچه تبدیل شد.

به تبعیت از این فرم طرح افشان به وجود آمد.

طرح افشان به طرحی گویند که متن فرش به وسیله ی یک حاشیه احاطه شده و در متن فرش گل ها به وسیله ی شاخ و برگ های چرخان به هم وصل شده و هیچ چیزی به غیر از متن فرش و گل های چرخان درون آن در فرش نیست.

 

اما طرح خشتی ....

طرح های خشتی از جمله طرح های فرش هستند که بر اساس آن متن فرش به مستطیل های مساوی تقسیم شده و در داخل هر یک نقشه ای بافته می شود که ممکن است این نقشه ها چندین بار در خشت ها تکرار شوند.

طراحان مبتکر و خلاق از طرح های متفاوت در هر یک از این خشت ها استفاده می کرده اند. این طرح خشتی در برخی از شهرها به گلستان موسوم است.

امروزه طراحان با توجه به سلیقه ی روز و افراد اقدام به تولید و طراحی طرح های زیبای متفاوت کرده اند و اگرچه از نظر طرح و رنگ با هم متفاوت هستند اما همگی در قالب طرح لچک و ترنج هستند.

مقاله ای دیگر : فرشتان را متناسب با فضای منزل انتخاب کنید

 

فرش و تاثیر آن در فضا

اگر در فضایی که وسعت کمی دارد میخواهید فرش تهیه کنید، اگر فرشی با نقش و نگار فشرده و متراکم پهن کنید، فضا در نهایت کوچک و شلوغ می شود.

اگر کف پوش ثابت منزل شما طرح دار باشد. فرشی با طرح های خلوت استفاده کنید تا تعادل بین فرش و کف ایجاد شودو مثلا استفاده از گبه در دکوراسیون مدرن بهترین انتخاب برای کف پوش پارکت می باشد.

اگر فضای تان کوچک است بهترین انتخاب فرش ، فرش افشان است.

انتخاب فرش های لچک و ترنج برای فضاهای دلباز و بزرگ مناسب است. و اگر دوست دارید فضای بزرگ و خلوت تان کوچک تر به نظر برسد از فرش های خشتی استفاده کنید.

 

رنگ و انتخاب فرش

رنگ در فضا بسیار موثر است. فرش که عضو قدرتمند و جاذب توجهی در منزل است، بهتر است که از نظر رنگی هماهنگ با سایر وسایل خانه به کار رود تا وسایل به درستی دیده شده و تاثیر درست خود را بگذارند.

اگر فضای شما وسعت کمی دارد بهتر است ترکیب رنگی وسایل منزل تان را روشن انتخاب کنید و فرش تان را نیز با ترکیب رنگی روشن انتخاب نمایید.

هر چه کف زمین روشن تر باشد فضا روشن تر و بزرگ تر به نظر می رسد.

مورد دیگر این است که باید در هنگام انتخاب رنگ فرش به پالت رنگی موجود در فضا که شامل رنگ دیوارها، پارچه و روکش مبلمان، پرده ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهمتر رنگ کفپوش توجه کنید.

حفظ هماهنگی میان طرح و رنگ فرش و دیگر عناصر یک فضا از جمله مهم ترین معیار های انتخاب فرش است.

مقاله ای دیگر : تاثیر نقشه و نوع فرش در منزل 

 

فرش مناسب برای یک فضا

مورد دیگر در انتخاب فرش این است که این فضا به چه اندازه پر رفت و امد است یا اینکه این فرش در یک محیط خلوت استفاده می شود؟

به طور مثال برای محیط های پررفت و امد مثل اتاق نشیمن و فضای ورودی فرش های روشن و با بافت ظریف انتخاب نکنید زیرا در محیط های پررفت و امد فرش ها در معرض اسب دیدگی بیشتری قرار دارند.

 

سبک دکوراسیون

انتخاب فرش تابع اصولی است. و به نوع سلیقه ی شما و چیدمان منزل تان بستگی دارد. اگر سبک مدرن دوست دارید از فرش های فانتزی استفاده کنید. و اگر سبک کلاسیک می پسندید طرح های فرش ماشینی که تولید می شوند بهتر از سایر فرش ها به محیط شما جلوه می بخشد.

و اگر به محیط های سنتی علاقه دارید، از فرش های اصیل دست بافت یا فرش های ماشینی دارای طرح سنتی استفاده کنید.

 

سایز فرش

بهتر است که فرش را از مساحت اتاقی که می خواهید آن را فرش کنید کوچکتر انتخاب کنید.

فرش که کوچکتر از فضا انتخاب شود و اطراف ان خالی بماند فضا را شکیل تر و خلوت تر نشان می دهد. اما اگر عادت دارید به صورت سنتی و با پشتی و غیره زندگی کنید بهتر است که از فرشی به اندازه ی اتاق تان استفاده کنید تا کل فضا را بپوشاند.

می توانید فضاهای مختلف برای منزل تان بیافرینید.

مثلا اتاقی را به صورت فرهنگ سنتی ایرانی در نظر بگیرید. و قسمتی را به صورت مدرن و یا امروزی و با فرش های مختلف کاربری های متفاوت ایجاد کنید.

کاری را که در گذشته با دیوارها انجام میدادند را شما با فرش های متفاوت انجام دهید.

مثلا بخشی را برای نشیمن، بخشی برای ناهارخوری ، و بخشی دیگر برای تی وی روم.

 


برچسب ها : فرش 1500 شانه فرش 1500 فرش1500 فرش هزاروپانصد tva1500 tva 1500 تراکم 4500 8 رنگ فرش کاشان فرش ماشینی فرش خاطره فرش قیطران فرش فرهی فرش زمرد فرش مرغوب نانو الیاف فرش با نانونوتکنولوژی فرش نانو فرش فرهی آقای فرش فرش خاطره کویر فرش وزرا فرش شاهرخ کاشان روسیه فرش اتاق کودک گبه پارش نقش صدوقی تحقیق و توسعه اکریلیک پلی اکریلیک فرش مدرن کیفیت زیبایی فرش قیمت مناسب صادرات فرش فرش یلدای کویر کاشان فرش آنتی باکتریال آنتی فوب آنتی استاتیک

مدیر بازرگانی خارجی 1397/11/15

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه