فرش ماشینی و نخ هیت ست

4258 نظرات

فرش ماشینی و نخ هیت ست

شاید در خرید فرش ماشینی با اصطلاح هیت ست مواجه شده باشید و دوست داشته باشید بدانید که مربوط به چه قسمت فرش می باشد و چه کاربردی در فرش ماشینی دارد .

هیت ست شدن عملی است که روی الیاف خام و نخ فرش ماشینی صورت می گیرد نه روی فرش بافته شده !
برای تولید فرش در ابتدا نیاز به نخ یا الیاف برای بافت می باشد . این الیاف در ابتدا به صورت خام وارد دستگاهی به نام کاردینگ می شود . دستگاه کاردینگ یک غلتک خیلی بزرگ می باشد که دور تا دور آن سوزن هایی وجود دارد که زمانی که نخ وارد دستگاه می شود به آنها ضربه می زنند . زمانی که این ضربه ها به الیاف خام وارد شده باعث می شود که الیاف حالت پفکی به خود بگیرند و به صورت خرد شده تبدیل شوند .
این مرحله به هیچ وجه از ریسندگی قابل حذف نمی باشد .
در این حالت مقاومت نخ و طول نخ ها به علت خرد شدن کم می شود و اگر این الیاف مستقیما برای بافت به دستگاه بافندگی وارد شود پارگی آنها بسیار زیاد می باشد و اینکه باعث پرزدهی بیش از اندازه فرش می شود ( پرز فرش هم الیاف خرد شده فرش می باشد)
برای جلوگیری از پارگی نخ در دستگاه بافندگی ، روی الیاف فرآیند هیت ست را انجام می دهند .
در این فرآیند الیاف بعد از عبور از مرحله کاردینگ وارد یک تونل بخار می شوند و در این تونل بخار حاصل شده باعث جمع شدن نخ می شود و مقاومت نخ را در مقابل حرارت بالا می برد .
بعد از آن الیاف وارد تونل حرارت شده و با حرارت و بخار آب نخ ها فیکس و ثابت می شوند و چون مقاومت فرش بیشتر شده است نخ در حین حرارت و بخار نمی سوزد .
از آنجایی که بعضی از نخ ها مانند آکرلیک قابلیت جذب رطوبت دارد ، نخ ها پس از خروج از مرحله بخار ، وارد خشک کن و بعد خنک کننده می شوند .

زمانی که الیافی هیت ست می شوند مقاومت آنها در برابر گرد و خاک بیشتر می شود به صورتی که گرد و خاک جذب فرش نمی شود .
فرش نرم تر می شود و وقتی دست روی فرش می کشیم فرش لطیف می باشد .
وقتی الیاف هیت ست می شوند قابلیت رنگ پذیری آنها بالاتر می رود و این حالت باعث می شود با شستشو رنگ فرش از بین نرود .
فرش بافته شده با نخ هیت ست دارای سرنخ های سوزن ته گردی و یا دانه اناری می باشد که همین امر به زیبایی فرش می افزاید.


برچسب ها : فرش 1500 شانه فرش 1500 فرش1500 فرش هزاروپانصد tva1500 tva 1500 تراکم 4500 8 رنگ فرش کاشان فرش ماشینی فرش خاطره فرش قیطران فرش فرهی فرش زمرد فرش مرغوب نانو الیاف فرش با نانونوتکنولوژی فرش نانو فرش فرهی آقای فرش فرش خاطره کویر فرش وزرا فرش شاهرخ کاشان روسیه فرش اتاق کودک گبه پارش نقش صدوقی تحقیق و توسعه اکریلیک پلی اکریلیک فرش مدرن کیفیت زیبایی فرش قیمت مناسب صادرات فرش فرش یلدای کویر کاشان فرش آنتی باکتریال آنتی فوب آنتی استاتیک اکریلیک پلی استر پلی پروپیلن ضدپرز هیت ست tva lhadkd tva 1500 ahki tva hahk

1397/12/05

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه