انواع نخ فرش

4550 نظرات

انواع نخ فرش

تاریخچه پیدایش فرش ماشینی در ایران به دهه 50 باز می گردد . با ورود ماشین آلات نساجی و استفاده از دستگاه های بافت تحولی در ویژگی های فرش ایجاد شد . یکی از این تغییرات استفاده از نخ ها با جنس های متفاوت در بافت فرش ماشینی بود . 
برای فرش دستباف نخ ها یا الیاف های طبیعی با جنس پشم طبیعی ، پنبه و ابریشم به کار برده می شدند که در ابتدا در فرش های ماشینی هم مورد استفاده قرار می گرفتند اما با گذشت زمان عواملی مانند گران بودن الیاف طبیعی و متفاوت بودن عملیات بافت باعث شد استفاده از الیاف مصنوعی در فرش های ماشینی رواج یابد .
فرش های ماشینی از ترکیب چند نوع نخ تشکیل شده اند که مهم ترین آن ها نخ خاب ، نخ تار و نخ پود می باشد که آن ها را معرفی خواهیم کرد . نخ ریشه و نخ دوخت هم از اجزای فرش ماشینی هستند اما از اهمیت کم تری برخوردارند .

نخ خاب فرش

خاب فرش به گره هایی گفته می شود که به صورت U شکل بافته می شوند و روی سطح فرش قرار می گیرند . خاب فرش با نام پرز فرش نیز شناخته می شود . 
در میان نخ های استفاده شده در فرش ماشینی ، نخ خاب از اهمیت بسیاری برخوردار است و مهم ترین قسمت فرش ماشینی محسوب می شود زیرا نما ، رنگ و نقش فرش با نخ خاب مشخص می شود و همچنین بیشترین حجم فرش مربوط به نخ خاب می باشد . می توان نتیجه گرفت که نخ خاب یا پرز فرش تعیین کننده درجه کیفیت فرش ماشینی می باشد .
نخ های خاب مورد استفاده در فرش ماشینی از جنس پلی استر ، اکریلیک و پلی پروپیلن می باشند . هر کدام از این نخ ها دارای مزایا و معایبی است که آن ها را به طور مختصر بیان می کنیم .

نخ خاب پلی استر

در فرش های ماشینی برای نزدیک بودن زیبایی و درخشندگی فرش به فرش های دستباف ابریشمی از الیاف پلی استر استفاده می شود که ابریشم مصنوعی نیز نامیده می شود .
رنگ پذیری مناسب ، عدم پرزدهی و قیمت کمتر نسبت به فرش های ماشینی اکریلیک از جمله مزایای فرش پلی استر می باشد . فرش پلی استر عمر کوتاه و مقاومت کمی در برابر حرارت دارد و به دلیل لطافت زیاد خاصیت برگشت پذیری یا انعطاف پذیری ندارد یعنی در اثر سایش ، فشار و شستشو آسیب می بیند . بنابراین برای مکان هایی که رفت و آمد زیاد صورت می گیرد فرش پلی استر انتخاب مناسبی نمی باشد .

نخ خاب اکریلیک

امروزه در اکثر فرش های ماشینی از نخ خاب اکریلیک و به ویژه نخ اکریلیک هیت ست شده استفاده می شود زیرا دارای ویژگی های مطلوبی می باشد .
نخ اکریلیک از نظر لطافت و ظاهر شباهت زیادی به پشم طبیعی دارد ، دارای قیمت مناسب تری نسبت به پشم است ، بوی مواد نفتی و پلاستیکی نمی دهد ، مقاومت مناسبی در برابر حرارت غیر مستقیم ، نور ، گرد و غبار دارد و دارای رنگ پذیری مناسب و خاصیت برگشت پذیری می باشد . فرش های اکریلیک به دلیل خاصیت انعطاف پذیری در محل های پر رفت و آمد استفاده می شوند .
نخ های اکریلیک هیت ست شده نخ هایی هستند که در مرحله ریسندگی الیاف به وسیله حرارت یا بخار تحت فرایندی قرار گرفته اند و کیفیتشان افزایش یافته است . از جمله ویژگی های این نخ می توان دوام و ماندگاری بالا ، مقاومت در برابر نور و حرارت و آلودگی و گرد و غبار ، ثبات رنگ و پرزدهی کم را نام برد . یکی دیگر از ویژگی های مهم نخ اکریلیک هیت ست شده خاصیت ضد حساسیت این نوع نخ می باشد .

نخ خاب پلی پروپیلن

فرش ماشینی پلی پروپیلن نسبت به دیگر الیاف های مصنوعی دارای قیمت کمتری می باشد . باید به این نکته توجه داشت که عمر فرش های پلی پروپیلن کم است ، مقاومت کمی در برابر آلودگی دارند ، دارای خاصیت برگشت پذیری یا انعطاف پذیری کمی می باشند و در اثر سایش و فشار دچار آسیب می شوند . فرش ها با این جنس به دلیل عدم جذب رطوبت برای استفاده در محیط های باز مناسب می باشند .

ارتفاع نخ خاب

ارتفاع نخ خاب یا پرز به ارتفاع هر گره یا ریشه در فرش گفته می شود .
ارتفاع خاب فرش ماشینی بر اساس شانه و تراکم فرش تعیین می شود . هرچه شانه و تراکم افزایش یابد ارتفاع خاب فرش کاهش می یابد همچنین در فرش ها با شانه ثابت با افزایش تراکم میزان ارتفاع خاب کاهش می یابد .
ارتفاع خاب معمولا در فرش ماشینی 700 شانه 11 میلی متر ، در فرش ماشینی 1000 شانه 9 میلی متر و در فرش ماشینی 1200 شانه 8 میلی متر می باشد . به عبارت دیگر ارتفاع خاب در فرش ریز بافت کمتر است . 
نکته ای که در مورد خاب فرش اهمیت دارد این است که ارتفاع خاب در کل فرش ماشینی کاملا یکسان و یکنواخت باشد و اختلاف ارتفاع خاب در سطح فرش زیاد نباشد .

نخ تار پود فرش

به نخ یا رشته های عمودی در بافت فرش ، تار یا چله گفته می شود که در درازای فرش قرار دارد .
به نخ یا رشته های افقی در بافت فرش ، پود گفته می شود که در پهنای فرش قرار دارد .
نخ تار و پود فرش های ماشینی غالبا از جنس پنبه ، پلی استر و جوت می باشد . اما عموما فرش های ماشینی پشمی دارای نخ تار از جنس صد درصد پنبه و نخ پود از جنس صد درصد کنف یا جوت می باشند . نخ تار فرش ماشینی اکریلیک از جنس مخلوط پنبه پلی استر یا صد درصد پنبه و نخ پودش از جنس صد درصد کنف یا جوت است . نخ تار فرش ماشینی پلی پروپیلن به دلیل ارزان بودن نخ ، از همان جنس نخ پرز می باشد .
جوت یا کنف یک الیاف طبیعی است که به شکل نخ و رشته در می آید . جوت برای نخ پود فرش استفاده می شده است که یکنواختی ، ظرافت و مقاومت آن تا حدودی بر کیفیت فرش تاثیر گذار است اما امروزه استفاده از نخ جوت کاهش یافته است زیرا فرش هایی که جنس پودشان از جوت می باشد پس از شستشو دچار آبرفتگی و کوتاه می شوند .
فرش هایی که جنس نخ تار و پودشان ، پنبه و پلی استر است مرغوب تر هستند و امروزه کاربرد بیشتری دارند .

جنس نخ های فرش سایز بزرگ

فرش های ماشینی ابعاد بزرگ یکپارچه به دلیل سایز بزرگ ، موارد مصرف ، دشواری های بافت ، زمان کاربرد طولانی و ... باید از درجه کیفی بالایی برخوردار باشند . برای افزایش کیفیتفرش های سایز بزرگ باید از بهترین جنس های نخ خاب و نخ تار و پود استفاده شود .
با توجه به ویژگی های بیان شده از انواع نخ ها ، بهترین جنس نخ خاب فرش ، نخ های صد درصد اکریلیک است . برای نخ تار و پود فرش نیز استفاده از نخ پنبه ای بهترین انتخاب می باشد .


برچسب ها : فرش 1500 شانه فرش 1500 فرش1500 فرش هزاروپانصد tva1500 tva 1500 تراکم 4500 8 رنگ فرش کاشان فرش ماشینی فرش خاطره فرش قیطران فرش فرهی فرش زمرد فرش مرغوب نانو الیاف فرش با نانونوتکنولوژی فرش نانو فرش فرهی آقای فرش فرش خاطره کویر فرش وزرا فرش شاهرخ کاشان روسیه فرش اتاق کودک گبه پارش نقش صدوقی تحقیق و توسعه اکریلیک پلی اکریلیک فرش مدرن کیفیت زیبایی فرش قیمت مناسب صادرات فرش فرش یلدای کویر کاشان فرش آنتی باکتریال آنتی فوب آنتی استاتیک اکریلیک پلی استر پلی پروپیلن ضدپرز هیت ست tva lhadkd tva 1500 ahki tva hahk

1397/12/06

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

ارسال دیدگاه